basamaksı

media sözlük (mediasozluk.com) olarak bu yazımızda "basamaksı" kelimesinin, atasözünün ve deyiminin sizlere kısa bir açıklamasını sunuyoruz."basamaksı" deyiminin kısaca anlamı, açıklaması, örnek cümleleri ve hikayesi hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

basamaksı nedir, basamaksı ne demek, kökeni, türk dil kurumu tdk türkçe deyimler sözlüğüne göre ne anlama gelir.

basamaksı nedir? basamaksı ne demek, basamaksı eş anlamlısı, basamaksı anlamı, basamaksı açıklaması, basamaksı ile ilgili bilgi, basamaksı kelimesinin anlamı, basamaksı hakkında bilgi, basamaksı kelimesinin ingilizce türkçe çevirisi ve tercümesi, basamaksı sözcüğü ne anlama gelmektedir, basamaksı kelimesinin eş anlamlısı, basamaksı wikipedia, basamaksı sözcüğünün eş anlamlıları...

ad
1.
bir yere çıkarken ya da bir yerden inerken basılan, birbirinden belirli aralıklarla art arda yükselen düz yüzeylerden her biri.
"dört basamak inince bahçeye ulaşılıyordu"

2.
alçalan ve yükselen durumların her biri, derece, aşama.
"ısı iki basamak yükselse, duyumsanır"

3.
mec.
bir ereğe erişmek için yararlanılan kimse, durum ya da makam.
"onu basamak yapıp, muradına erdi"

4.
matematikte, on kuralına göre yazılmış bir sayının her rakamının bulunduğu sıra.
"15 sayısının birler basamağında 1, onlar basamağında beş rakamı var"

benzer:
hane
5.
cebirde, bir tam denklemde bulunan bilinmeyenin en yüksek kuvveti.

6.

halk ağzından
dere, çay gibi küçük bir akarsudan geçmek için suyun içine konulmuş, üzerine basılarak karşıya geçmeye yarayan taşların her biri.

basamak içeren sözcükler
basamak basamak

yavaş yavaş, aşama aşama (yükselme, ilerleme).
basamak olmak

birinin yükselme ereğine araçlık etmek, kullanılmak.
basamak yapmak

bir şeyi, bir kimseyi, bir durumu kendisi için bir yükselme aracı durumuna getirmek, onu ereğine ulaşma aracı olarak kullanmak.

    Youtube Video Sonuçları

    Online Film İzle - HD Yerli Film Seyret, Online Türkçe Dublaj Altyazılı Yabancı Sinema İzle Full HD Tek Parça 720p Seyret


  • 0
  • 0
Media Sözlük - Format - Künye - İletişim - tv yayın akışı - dizi izle - Medya Sözlük - Freelancer - Freelancer Forum
İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Mediasozluk.com | Türkiye'nin En Büyük Güncel İnteraktif Media Sözlüğü sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Yukarı Çık